Drabiny dwustronne, czy jednostronne – które będą lepsze?

Nowoczesne drabiny to rozbudowana i wyjątkowo bezpieczna konstrukcja, która sprawdza się w pracy na wysokościach i w każdych warunkach. Użytkownicy często zadają sobie jednak pytanie, czy bardziej odpowiednie będą dla nich drabiny dwustronne, czy jednostronne. W dzisiejszym wpisie na nie odpowiadamy.

Patrząc na drabinę (poza tym, czy ma ona być rozstawiana, czy jednak nie) skup się na jej wytrzymałości, wysokości, czy dodatkowych funkcjach, takich jak szybkość składania. Jeżeli zdecydowałeś się na konkretne parametry, możesz przystąpić do wyboru z dwóch kluczowych kategorii.

Drabina dwustronna – najlepsza w środku

Drabina dwustronna nada się w miejscach, w których nie ma stabilnego i mocnego oparcia, a potrzebne jest wykorzystanie całej powierzchni konstrukcji. Cenione szczególnie przez wykończeniowców, czy remontowców, ale też bibliotekarzy i pracowników biurowych. Wymagają wykorzystania całej powierzchni drabiny, aby móc odpowiednio koordynować pracami. Drabiny dwustronne mają różny rozstaw i wysokość. Pamiętaj, że środek ciężkości skupia się wyłącznie na konstrukcji drabiny, więc podłoże, na której stoi powinno być stabilne.

Dodatkowo, ze względu na możliwość stania na dwóch szczeblach jednocześnie – drabiny można wykorzystać w pracach, które wymagają bocznego ustawienia konstrukcji. W tym wypadku możesz stać bardzo blisko powierzchni, którą wykorzystujesz w pracach. Drabiny tego typu mogą być przydane również w bibliotekach, biurach, czy miejscach z wysokimi regałami. Oczywiście, wtedy potrzebne są konstrukcje o dużo mniejszym zasięgu, ale jednocześnie pozwalające na wykorzystanie całej powierzchni.

Drabina jednostronna – dobra do prac w domu

Drabiny jednostronne są często tańsze od dwustronnych odpowiedników. Jeżeli nie potrzebujesz dwustronnej powierzchni, wystarczy Ci konstrukcja ze szczeblami umiejscowionymi po jednej stronie. Ten format drabiny używany jest też przez malarzy – wszystko przez płaską powierzchnię na szczycie drabiny oraz możliwość powieszenia farby. Drabiny jednostronne mają bardzo różną wysokość, ale raczej nie spotkamy większych, niż pięciometrowe. Wszystko dlatego, że są dostosowane do prac wewnątrz pomieszczeń i raczej nie mają zastosowania w przypadku prac zewnętrznych. Ich konstrukcja nadaje się do prac, w których powierzchnia ciała może być oddalona od powierzchni użytkowej. To ze względu na brak szczebli na poprzecznej stronie. Do domowego użytku też polecamy raczej drabiny, które mają szczeble tylko po jednej stronie. Są łatwiejsze w składaniu, a do tego powierzchnia półki umożliwi dodatkowe samodzielne prace, czy tak codzienne czynności, jak układanie ubrań do szafy.

Pamiętaj o transporcie

Kupując drabinę i wybierając pomiędzy jedno i dwustronną powinieneś pamiętać o środku transportu. Niekiedy drabiny dwustronne (ze względu na swoje gabaryty) są trudniejsze do transportu od tych jednostronnych. Oczywiście, wszystko zależy od funkcji, jakie ma dana drabina. Są takie, które możesz z łatwością złożyć i wsadzić do samochodu osobowego. Jeżeli nie jesteś pewien, który rodzaj drabiny jest dla Ciebie, zapytaj o opinię innych użytkowników. Możesz też zaopatrzyć się w obydwa typy, aby być zawsze przygotowanym.

Przeczytaj także: Drabina aluminiowa – jaką wybrać?

Sprawdź również:

Wróć