Zastanawiasz się, jak dobrać wysokość drabiny do planowanych prac? Dowiedz się, czym różni się wysokość drabiny od wysokości roboczej i jak wpływa na bezpieczeństwo.
Wykonywanie profesjonalnych prac wymagających dostępu do obszarów znajdujących się poza standardowym zasięgiem, wymaga użycia odpowiednich narzędzi. W tym kontekście nieocenionym pomocnikiem jest drabina, wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów. W przypadku, gdy prace muszą jednak zostać wykonane w obrębie ścian czy sufitów nad schodami, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w drabinę do pracy na schodach i jak poprawnie ją ustawić!
W Polsce istnieją, choć nie są obligatoryjne, normy dotyczące drabin. Można je znaleźć pod numerami PN-EN 131-1 do 4. Wynika z nich między innymi, że drabina powinna być oznakowana znakiem EN-131 oraz opatrzona informacjami o nazwie producenta lub dostawcy, rodzaju, roku i miesiącu produkcji lub numerze serii, właściwym nachyleniu podczas pracy, a także największym dopuszczalnym obciążeniu.
Wielofunkcyjność jest atutem wielu współcześnie używanych urządzeń. Naturalne jest przecież dążenie przez człowieka do tego, by móc zapłacić za jedną rzecz, która posłuży mu do kilku różnych celów. W ten sposób można oszczędzić i pieniądze, i miejsce (bo zamiast magazynować kilka przedmiotów, przechowuje się tylko jeden). Nie inaczej jest z drabinami. Można ich mieć kilka, ale bardzo często wystarczy kupić jedną, za to wielofunkcyjną.
Na wysokości wykonywane są różne prace – jedne mniej, inne bardziej skomplikowane. Czas przebywania na drabinie przez pracownika jest różny, różne są jego obciążenia, podobnie jak uwarunkowania wynikające z otoczenia. Warto zatem niekiedy rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia. Czasem jest to naprawdę znikomy wydatek, który może jednak znacząco poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność pracy.
Drabiny - zarówno ewakuacyjne, budowlane, jak i inne ich typy i modele - podobnie jak wszelkie urządzenia techniczne podlegają przeglądom kontrolnym. Częstotliwość kontroli określona musi zostać przed producenta i załączona do dokumentacji. Przegląd techniczny drabiny jest kluczowy w kontekście bezpieczeństwa - dat ani zakresu nie można lekceważyć. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej zapobiegać problemom, niż je później eliminować.
Nie wszystkie prace można wykonywać, stojąc bezpiecznie na ziemi lub podłodze. Niejednokrotnie brakuje kilku czy kilkunastu centymetrów, by dało się wykonać jakąś czynność. Niezbyt dobrym pomysłem jest wtedy – praktykowane tu i ówdzie – wchodzenie na byle co, choćby odwróconą dnem do góry skrzynkę. Niezbędny jest podest, na którym pracownik może bezpiecznie stać, nie ryzykując upadku.
Zdawać by się mogło, że drabina to przyrząd wybitnie nieskomplikowany: ot, dwie podłużnice, ileś stopni lub schodków, koniec. Pozory jednak mylą. Drabin jest bez liku, a różnią się one konstrukcją i przeznaczeniem. Właściwy wybór zapewnia bezpieczeństwo pracy i wygodę użytkowania. Jak zatem wybierać?
Podnośniki towarowe to nowoczesne, solidne, a przy tym imponująco funkcjonalne rozwiązania dedykowane wielu zróżnicowanym zastosowaniom, przede wszystkim w budownictwie i przemyśle. To, co wyróżnia podnośniki towarowe to ich uniwersalny charakter. Urządzenia te sprawdzą się podczas montażu, przesuwania, załadunku i wyładunku towarów, wiat, szyb, dużych witryn, ościeżnic okiennych, a nawet beli.
Nowoczesne drabiny to rozbudowana i wyjątkowo bezpieczna konstrukcja, która sprawdza się w pracy na wysokościach i w każdych warunkach. Użytkownicy często zadają sobie jednak pytanie, czy bardziej odpowiednie będą dla nich drabiny dwustronne, czy jednostronne. W dzisiejszym wpisie na nie odpowiadamy.